40 lat Historii Koła Naukowego

Koło Naukowe Mechaników Energetyków zostało założone w 1968 r. przez studentów z Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych o specjalności "Systemy i urządzenia energetyczne". Pierwszym opiekunem Koła był prof. dr hab. inż. Jan Sentek (w latach 1968 - 1976), następnie dr inż. Stanisław Fortuna (w latach 1976 - 1987), dr inż. Bronisława Odziewa (lata 1987-2008), a obecnie dr inż. Jerzy Wojciechowski.

Prof. Szablowski pasuje młodych energetyków
Prof. Szablowski pasuje młodych energetyków

Koło prowadzi działalność naukową, urządzając własne sesje naukowe-było ich 5 w latach 1983-90 tematycznie związanych z najnowszymi trendami w energetyce, oraz biorąc udział w corocznych sesjach studenckich z okazji Dnia Górnika i Hutnika zajmując wielokrotnie I i czołowe miejsca. Członkowie Koła brali też udział w Ogólnopolskiej Sesji Studenckiej, a w 1983r. zajęli I miejsce.

Co roku urządzany jest tygodniowy wyjazd naukowo - dydaktyczny do zakładów przemysłowych w kraju i zagranicą. W latach 80 -tych zastały zorganizowane miesięczne praktyki do Moskwy i Ostrawy. W latach 1982 -1992 KN zorganizowało tygodniowe wyjazdy do zakładów przemysłowych w kraju takich jak:
- Elektrownia Konin, Adamów, Pątnów.
- Elektrownia Bełchatów.
- Elektrownia Połaniec.
- Elektrownie szczytowo-pompowe Parąbka żar oraz żarnowiec.
- Elektrownia Jądrowa żarnowiec w budowie w 1986 r.
- Fabryka Kotłów Rafako w Raciborzu.
- Fabryka Turbin "Zawech" w Elblągu.

   
Zdjęcia grupowe z wycieczki

Są to tylko wybrane zakłady przemysłowe, zwiedziliśmy ich dużo więcej. W okresie działalności Koła zorganizowano również 5 obozów naukowych zimowych, połączonych z wypoczynkiem w Bukowinie Tatrzańskiej i Zawoi oraz 3 obozy letnie w Suchej Beskidzkiej.

Członkowie koła znajdują również czas na spotkania nienaukowe:
     
Działo się na nich wiele - na prawdę wiele.

W czterdziestoletniej historii KN Mechaników Energetyków do koła należało ponad pięciuset członków, którzy z sukcesami brali udział w sesjach naukowych, odbywali praktyki i wycieczki do zakładów pracy w całej Europie a jednocześnie świetnie się przy tym bawili.
Niech tak będzie przez kolejne 40 lat.